Historia Kyokushin Karate
Historia Karate Kyokushin to w dużej mierze historia jego twórcy Masutatsu Oyamy, którego nazywano „Ostatnim Samurajem”. Urodził się 27 lipca 1923, a zmarł 26 kwietnia 1994 r. Gdy miał 2 lata rodzice wysłali go do siostry w Mandżurii. W koreańskiej szkole podstawowej zaczął uczyć się chińskiego kempo, by 1936r. zdobyć czarny pas. Już w Japonii naukę w szkole lotniczej Yamanashi łączył z treningami karate pod kierunkiem legendarnego Gichina Funakoshiego. W wieku 17 lat zdobył 2 Dan w Karate. W 1946 r. rozpoczął naukę na Uniwersytecie Weseda na Wydziale Wychowania Fizycznego. Pogłębiał swą wiedzę o starych zwyczajach samurajskich. W pierwszych po II wojnie światowej mistrzostwach Japonii w karate w Kioto w 1947 r. zdobywa I miejsce. W 1948 roku decyduje się ostatecznie poświęcić się karate i rozpoczyna samotny trening. Odcięty od świata przez 18 miesięcy trenuje w górach. Doprowadził wtedy do perfekcji swą technikę. Tworzy też teorię swego karate. Po powrocie z gór jako jedyny w historii karateka decyduje się na walkę z bykiem, szukając w tym granicy ludzkich możliwości. Kyokushin – extremum prawdy lub biegun prawdy – tak kilka lat później nazwie swoje karate. W 1952 r. wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez prawie rok popularyzuje swoje karate poprzez pokazy i konfrontacje z przedstawicielami innych systemów walki. Ponownie stacza walki z bykami. Staje się sławny przez shuto, którym ścina rogi byka. Prasa amerykańska pisze o nim „Boska Ręka”.
W dniu 01 października 1963 r. powstaje Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushinkai z centralnym Dojo Honbu w Tokio. Ponad 20 uczniów zdobywa shodan. Rok później organizacja zostaje oficjalnie uznana na świecie. Były premier Japonii i laureat nagrody Nobla E.Sato otrzymuje tytuł Kaicho (prezydenta), a Masutatsu Oyama zostaje Kancho (dyrektor) Kokushinkai – kan. Prawie w tym samym czasie rozpoczynają się rokrocznie organizowane obozy letnie i zimowe, a także mistrzostwa Japonii w Karate Kyokushin.
Masutatsu Oyama był jedną z tych osób, dla których życie stanowiło wyzwanie do osiągnięcia jak najwyższych celów w sensie duchowym i praktycznym. Był kimś kto już za życia stał się legendą uosabiającą najwyższe wartości człowieczeństwa. Sam Oyama mówił o swoim karate:
„Minęło już ponad pół wieku od czasu, kiedy zacząłem trenować Budo – Karate. Na naszym globie istnieje obecnie wiele rodzajów sztuki walki, których geneza sięga początków istnienia rodzaju ludzkiego. Japońskie karate narodziło się w Indiach a zostało rozwinięte po dotarciu do Chin i wysp Okinawy. Moje doświadczenia to tylko moment w porównaniu z długą historią tej sztuki walki. Harmonia jest podstawą Ducha Karate. Miłość do rodziców, szacunek dla nauczycieli, zaufanie w stosunku do przyjaciół oraz skromność, wydają się być korzeniami Budo – Karate Kyokushin. Myślę, że jest ono bardzo potrzebne współczesnemu światu. Kyokushin oznacza poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym, psychicznym i duchowym. Nakreśliłem drogę rozwoju Międzynarodowego Budo – Karate, które jest dostępne dla człowieka na całym świecie. Ponadto uważam, że Kyokushin karate może odziedziczyć mądrość i tradycję płynącą z orientalnej kultury, która przecież tak silnie związana jest ze współczesnym światem. Każdy obywatel naszego globu musi kiedyś odejść z tego świata. Z tego też powodu powinniśmy żyć według zasad i wartości, które moglibyśmy przekazać potomnym. Nasze codzienne życie jest nieustanną walką z przeciwnościami losu. Szanuję ludzi, którzy szczerzą zęby w czasie walki. Zachwycają mnie. Nie lubię natomiast ludzi chowających się. Dzisiejsi młodzi ludzie myślą tylko o tym, by ukończyć dobry uniwersytet, później pracować w wielkiej firmie, mieć piękną żonę i kupić sobie szybki samochód… Nie mają w sobie żadnego ducha walki. Nie próbują walczyć. Jest to bardzo złe nie tylko dla ich ducha, ale również dla całego ciała. Jeśli bowiem nie posiadasz ducha walki, jesteś bezużytecznym człowiekiem i twoje życie nie ma wartości. Musisz walczyć, przyjmować nowe wyzwania. Nawet jeśli umrę, mam nadzieję, że Kyokushin będzie się nadal rozwijało, tak długo jak będzie istniał rodzaj ludzki. Uważam, że karate jest najmocniejszą sztuką walki na Ziemi, a karate Kyokushin jest najsilniejszą ze wszystkich”.
Trzy lata po śmierci sosai Oyamy na górze Mitsumine został odsłonięty pomnik ku czci „Ostatniego Samuraja”. Aktualnie Międzynarodowa Organizacja Kyokushin (IKO), bazująca na nośnej idei uniwersalnego karate, jest najbardziej dynamiczną i liczną organizacją karate na świecie. Posiada blisko 1100 oddziałów w ponad 120 krajach, zrzeszając ponad 2 mln członków zarejestrowanych w Honbu. Na jej czele stoi następca Masutatsu Oyamy – człowiek, który zdobył mistrzostwo świata, zaliczył test stu kumite (100 walk non stop) i był uchi deshi – kancho SHOKEI MATSUI. OSU.